آخرین اخبار

31. فروردين 1403 - 11:26   |   کد مطلب: 28210
با مشخص شدن ۱۲ کشتی‌گیری که از آخرین گزینشی قاره‌ای موفق به کسب سهمیه المپیک شدند، برخی نفرات مدعی‌ باید در آخرین مسابقه که میدانی سخت و جهانی است، به دنبال کسب مجوز حضور در پاریس باشند

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی «آوای فامنین» کشتی آزاد ایران دو سهمیه دیگر خود برای حضور در المپیک پاریس را امروز در بیشکک کسب کرد تا تنها در یک وزن چشم به گزینشی جهانی داشته باشد.

به گزارش تابناک ورزشی؛ امیرعلی آذرپیرا و یونس امامی امروز دو سهمیه ارزنده کشتی کشورمان را مسابقات انتخابی قاره آسیا در قرقیزستان به چنگ آوردند و بلیت پاریس ۲۰۲۴ را برای خود و تیم ملی رزرو کردند. محمدنژاد اما با شکستی تلخ و سنگین این فرصت را از دست داد.

پیش از این اعلام شده بود هر فردی در گزینشی آسیایی سهمیه المپیک بگیرد، خودش نیز ملی‌پوش همان وزن در المپیک خواهد بود. بنابراین یونس امامی و آذرپیرا مسافر پاریس شدند.

مسابقات گزینشی آسیایی، آخرین مسابقه قاره‌ای بود که از امروز (31 فروردین) بعد از برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا، در رشته کشتی آزاد در بیشکک آغاز شد.

 

سرشناس‌هایی که از بیشکک دست‌خالی برگشتند

با مشخص شدن ۱۲ کشتی‌گیری که از آخرین گزینشی قاره‌ای موفق به کسب سهمیه المپیک شدند، برخی نفرات مدعی‌ نظیر امان امان هندی باید در آخرین مسابقه به دنبال کسب مجور حضور در پاریس باشند.

امان امان هندی قهرمان سال گذشته آسیا، حریف مغولی احمد جوان که او را از دور رقابت‌ها حذف کرد و کایپانوف قزاق که مغلوب یونس امامی شد، حالا باید در استانبول به دنبال سهمیه المپیک باشند که آخرین مسابقه گزینشی المپیک است.

کشورهای قرقیزستان، مغولستان، قزاقستان، ژاپن و ازبکستان در کنار ایران شش تیمی بودند که سهمیه های بیشکک را به نام خود سند زدند.

 

سرلک نماینده ایران برای آخرین انتخابی المپیک

کاوه سرمربی تیم ملی در خصوص تکلیف سهمیه تنها وزن باقیمانده ایران برای المپیک افزود: ما پیش بینی احتمالات را داشتیم، علیرضا سرلک نایب قهرمان کشور را برای مسابقات گزینشی المپیک در ترکیه نگه داشتیم. هر چند که در وزن ۵۷ کیلوگرم کشتی آزاد ایران اکنون مشکلات برای نتیجه‌گیری دارد اما جوانانی هستند که در آینده می‌توانند به خوبی بدرخشند.

کاوه افزود: در این وزن جوانان مانند احمد جوان، ابراهیم خواری و میلاد والی زاده هستند که می‌توانند در آینده حرفی برای گفتن داشته باشند.

سرمربی تیم ملی در خصوص باخت جوان گفت: اختلاف امتیازی جوان با حریف امتیاز نبود. او بعد از فن چهار امتیازی نتوانست کشتی خود را جمع و در نهایت باخت. جوان در مسابقات اسپانیا نیز با این مشکل روبرو بود. جوان می‌تواند با تغییر وزن نتایج بهتری کسب کند. کسانی در کشتی نتیجه خواهند گرفت که اشتباه کمتری داشته باشند.

 

آذرپیرا با دو برد به پاریس رسید

آذرپیرا که نفر اول وزن 97 کیلوگرم مسابقات کشوری شد و سپس در تورنمنت زاگرب بالاتر از کامران قاسم‌پور و کایل اسنایدر آمریکایی، به مقام قهرمانی رسید، پیش از کشتی نیمه‌نهایی، از سد آرش یوشیدای ایرانی-ژاپنی گذشته بود.

ملی‌پوش ایران در حالی که درمقایسه با مصاف با یوشیدا، محتاطانه‌تر کشتی را شروع کرده بود، این مبارزه را 3-صفر به سود خود تمام کرد و به سهمیه المپیک رسید.

این کشتی‌گیر تهرانی بعد از آسیب‌دیدگی کامران قاسم‌پور در حالی که نفر دوم چرخه 97 کیلوگرم بود، وزن کم کرده و به عنوان نماینده 92 کیلوگرم در مسابقات جهانی 2023 بلگراد شرکت کرد اما وزن زیادی که از بدنش کم کرد، مانع کار شد و با شکست مقابل زاهید والنسیای آمریکایی، از دور رقابت‌ها حذف شد.

 

امامی برگشت و مسافر پاریس شد

نفر سوم سال 2022 کشتی آزاد جهان که صبح امروز (31 فروردین) از سد حریف کره‌ای گذشته بود، در نیمه‌نهایی مسابقات گزینشی آسیایی مقابل نورکجا کایپانوف قزاقستانی قرار گرفت و با نمایشی خوب و بی‌نقص حریف را 11-صفر شکست داده و به سهمیه المپیک رسید.

امامی در مسابقات جهانی 2023 بلگراد که اولین مرحله از گزینشی المپیک بود، نیز به عنوان نماینده وزن 74 کیلوگرم روی تشک رفت که با قبول شکست مقابل زائوربک سیداکوف روس و ختیگ تسابولوف کشتی‌گیر روسی‌الاصل صربستان، از دور رقابت‌ها حذف شد و نتوانست سهمیه المپیک بگیرد.

 

۱۲ کشتی‌گیر انتخاب‌شده امروز آسیا برای المپیک

نتایج رقم خورده در مسابقات گزینشی آسیایی و 12 کشتی‌گیری که در قرقیزستان موفق به کسب جواز حضور در المپیک شدند، به شرح زیر هستند:

نیمه‌نهایی 57 کیلوگرم

مونخ باتخویاگ (مغولستان) 3 – بکزات آلماز اولو (قرقیزستان) 3 (برنده)

امان امان (هند) صفر – غلامجان عبدالله‌یف (ازبکستان) 10

سهمیه المپیک: بکزات آلماز اولوی قرقیز و عبدالله‌یف ازبک

 

نیمه‌نهایی 65 کیلوگرم

کوتارو کیوکا (ژاپن) 11 -شائوهوآ یوآن (چین) صفر

ارنازار آکماتعلیف (قرقیزستان) 5 – کیوانگ کیم (کره شمالی) 3

سهمیه المپیک: کیوکای ژاپنی و آکماتعلیف قرقیز

 

نیمه‌نهایی 74 کیلوگرم

بکزاد عبدالرحمانوف (ازبکستان) 6 – اوروزبک تاکتومامبتوف (قرقیزستان) صفر

یونس امامی (ایران) 11 –نورکجا کایپانوف (قزاقستان) صفر

سهمیه المپیک: عبدالرحمانوف ازبک و امامی از ایران

 

نیمه‌نهایی 86 کیلوگرم

بات بایامباسورن (مغولستان) یک (برنده) -ژو شن لین (چین) یک

هایاتو ایشی‌گورو (ژاپن) 10 -گیوانک کیم (کره جنوبی) صفر

سهمیه المپیک: ایشی‌گورو از ژاپن و بایامباسورن مغولی

 

نیمه‌نهایی 97 کیلوگرم

علیشیر یرگالی (قزاقستان) 3 -آووسایمان هابیلا (چین) 2

امیرعلی آذرپیرا (ایران) 3 – گانخویاگ گانباتار (مغولستان) صفر

سهمیه المپیک: آذرپیرا از ایران و یرگالی قزاق

 

نیمه‌نهایی 125 کیلوگرم

دنگ ژی وی (چین) صفر – مونختور (مغولستان) 2

شامیل ماگومد شریپوف (بحرین) 3 -یوسف باتیرمورزائف (قزاقستان) 7

سهمیه المپیک: مونختور مغولی و باتیرمورزائف قزاق

در مسابقات گزینشی المپیک مسابقه فینال برگزار نمی‌شود و برندگان دو رقابت نیمه نهایی جواز حضور در المپیک را دریافت می‌کنند.

دیدگاه شما

وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین
کانال تلگرامی آوای فامنین
بازی قیام مختار