آخرین اخبار

15. شهريور 1395 - 14:38   |   کد مطلب: 21076
فاجعه منا؛ کمال الدین شاهرخ
ثبت جنایت خصمانه آل سعود در واقعه منا
عکاس مستند در منا گفت: سال قبل که این اتفاق افتاد در منا بودم و عکس هایی که در آنجا گرفتم عمق فاجعه را نشان می دهد.

به گزارش آوای فامنین، کمال الدین شاهرخ گفت: سال قبل که این اتفاق افتاد در منا بودم و عکس هایی که در آنجا گرفتم عمق فاجعه را نشان می دهد. فاجعه منا در ۲ مهر ، ۱۰ ذیحجه ۱۴۳۶ قمری همزمان با عید قربان در مراسم رمی جمرات در «خیابان ۲۰۴» نزدیک تقاطع آن با «خیابان ۲۲۳»، در منطقهٔ منا، شهر مکه، عربستان سعودی رخ داد.

 

وی افزود: ازدحام حجاج باعث کشته شدن دست‌کم ۲٬۲۳۶ نفر شد. تمام کشته شدگان در زیر آفتاب داغ شهر مکه باقی مانده بودند. مقامات رسمی عربستان ۲ روز پس از وقوع حادثه تعداد جانباختگان را ۷۶۹ نفر اعلام کردند.

 

عکاس مستند کشور، ادامه داد: تعداد جانباختگان ایرانی در این حادثه ۴۶۴ نفر اعلام شده است. قربانیانی که در کانتینرها باقی مانده بودند و شناسایی آنان بسیار سخت بود. در پی این حادثه، ۳ روز عزای عمومی توسط رهبر عزیزمان اعلام شد. 

 

وی اظهار کرد: سال ها در دفاع مقدس لحظات حماسه و ایثار رزمندگان اسلام را ثبت کرده ام و تا به آنروز که در منا شاهد این حادثه دلخراش بودم احساس غم نداشتم. حجاج که برای رمی جمرات می رفتند مظلومانه زیر دست و پا ماندند و با لب تشنه به خاطر کوتاهی مسئولین مکه، به شهادت رسیدند.

استاد شاهرخ افزود: این حادثه منجر به مفقود شدن تعدادی از هم وطنان شد و حاجیان ایرانی که در آنجا بودند تلاش زیادی برای نجات آسیب دیدگان کردند و روزها به دنبال افرادی که مفقود شده بودند رفتند. 

 

ایران با ۴۶۴ جانباخته، بیشترین کشتهٔ شناسایی‌شده را در آسیا داشته‌ است. بر اساس آمار به دست آمده، مالی با ۳۱۲، نیجریه با ۲۷۴، مصر با ۱۹۰، بنگلادش با ۱۳۷ و اندونزی با ۱۲۹ جانباخته پس از ایران بیشترین تلفات را داشته‌اند.

 

این واقعه مرگبارترین رویداد تاریخ حج است. واقعهٔ سال ۱۹۹۰ دیگر حادثه حج با بیش از هزار کشته بود که در آن ۱۴۲۶ زائر جان باختند.

 

رویداد سال ۱۹۹۰ هم در مسیر رمی جمرات اتفاق افتاد. رمی جمرات چندین بار دیگر نیز چندصد کشته به‌جا گذاشته‌است؛ از جمله، در سال ۲۰۰۶ میلادی، بیش از ۳۶۰ نفر از حجاج بر اثر ازدحام جمعیت هنگام اجرای مراسم رمی جمرات کشته شدند.

 

این واقعه در پی مذاکرات سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران با مسئولان عربستان، به دلیل "استمرار کارشکنی‌های دولت سعودی" منجر به لغو شدن سفر حج برای ایرانیان در سال ۱۳۹۵ شد.

 

انتهای پیام/ح

 

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین
وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار