آخرین اخبار

11. آذر 1395 - 16:29   |   کد مطلب: 22210
نزول برکات آسمانی، کشاورزان را شادمان کرد و مردم شکر گزار پربهاترین نعمت خداوند شدند.
طراوت اولین بارش باران پاییز 95، در شهرستان فامنین

به گزارش آوای فامنین، طبق اعلام هواشناسی با اینکه بارش باران در 24 ساعت گذشته صفر میلیمتر اعلام شده و بیشینه دما در 24 ساعت گذشته 12 درجه سانتیگراد و کمترین دما 1- درجه بوده است.

 

 بارش باران هر چند به مقدار کم بوده طراوت خاصی به شهر بخشید و باعث شادمانی مردم و کشاورزان شده است. جمعی به شکرانه این نعمت باارزش خداوند، نماز شکر خواندند.

 

در این روزهای سرد نگاهی به سرما داریم، نگاهی به شعله های بالای بخاری ها، و نگاهی به قبوض سرسام آور گاز، و خاطراتی شیرین و به یاد ماندنی از کرسی های گرم در خانه های سنتی شهرستان که به فراموشی سپرده شده است. 

 

واقعا در گذشته که برق، بخاری و گاز و پکیج نبود، خانه ها گرمتر بود. همچون دل های مردم،
شاید اگر خانه ها ، خانه های قبلی بود یا حداقل معماری امروزی از معماری گذشته الگو گرفته بود. امروز به جای ده شعله گاز یک شعله برای گرم کردن یک خانه کفایت می کرد.

 

با وجودی که امروزه خانه ها به قول معروف مهندسی ساخته می شود و مهندسین به طرق مختلف نظارت بر ساخت خانه ها دارند، معماری در شهرهای گرمسیر مانند یزد و قم و شهرهای سردسیر مثل همدان هیچ تفاوتی با هم ندارد.

 

اینجاست که باید نتیجه گرفت الگو گیری نامناسب و بی مطالعه در معماری و... چه هزینه هایی را بر زندگی های مردم تحمیل می کند.

 

در صورت احیای سنت حکیمانه ای که در زمستان از کرسی استفاده می شد، می توان علاوه بر صرفه جویی در مصرف سوخت به حفظ سلامتی بدن نیز کمک کرد.

 

انتهای پیام/ح

دیدگاه شما

وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین