آخرین اخبار

8. آذر 1395 - 8:40   |   کد مطلب: 22157
28 صفر و غم جانگداز رحلت حضرت رسول الله(ص) و امام حسن مجتبی(ع) را تسلیت می گوییم.
فرهنگ شهادت معصومین علیهم السلام و روز عزای محبان اهل بیت

به گزارش آوای فامنین، 28 صفر روز غم و اندوه مسلمانان و شیعیان جهان است. روزی که رحلت حضرت پیامبر رحمت(ص) و شهادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) در آن واقع شده است. عزاداران و محبان اهل بیت علیهم السلام در دسته های زنجیر زنی و سینه زنی حرکت کرده و بر ماتم آل رسول، مرثیه سرایی می کنند.

ابن سعد، صاحب کتاب طبقات الکبری می نویسد: پیامبر اکرم(ص) در روز پنج شنبه بیمار شد و حضرت فرمود: "دوات و کاغذی بیاورید تا برای شما نوشته ای باقی گذارم که بعد از آن، هرگز گمراه نشوید!".

یکی از کسانی که حاضر بود(عمر) گفت: پیامبر خدا هذیان می گوید! و نزد حضرت منازعه کردند در صورتی که منازعه نزد هیچ پیامبری سزاوار نیست.

شیخ طوسی با سلسله سند خود از سلمان فارسی نقل کرده که، گفت: مشاهده کردم که مردانی از اهل بینش و مردانی از اصحابش وارد شدند و فاطمه دخترش نیز وارد گشت و چون ضعف رسول خدا(ص) را دید، گریه گلویش را گرفت تا اشک از چشمانش جاری شد. رسول خدا فرمود دخترم چرا گریه می کنی خداوند چشمان تو را روشن فرماید و هیچ گاه آنها را نگریاند! گفت: چگونه گریه نکنم وقتی ضعف شما را می بینم! حضرت به او فرمود: ای فاطمه بر خدا توکل کن و صبر در پیش گیر؛ که پدرانت از انبیا و مادرانت از همسران آنان ، صبر کردند. ای فاطمه! آیا بشارتی به تو ندهم؟ گفت: آری ای پیامبر خدا

پیامبر فرمود: آیا نمی دانی که خدای متعال ، پدرت را اختیار کرد و او را به پیامبری خود قرار داده و به رسالت بر تمام بندگان برانگیخته؛ سپس علی(ع) را اختیار کرد و مرا امر فرمود، تا تو را به همسری او درآورم و به دستور خدای متعال ، او را به عنوان وزیر و وصی خود برگزیدم.

ای فاطمه! محققا علی بعد از من ، بزرگترین حق را بر گردن مسلمانان دارد؛ پیش قدم ترین آنان در اسلام آوردن و داناترین آنان از حیث دانش، بردبارترین آنان در حلم و استوارترین آنان در میزان از حیث قدر و منزلت است.

فاطمه(س) خوشحال شد و پیامبر فرمود: ای فاطمه! همانا علی علیه السلام برادر و وصی من و پدر فرزندان من است. به او خصلت هایی از نیکی داده شده که به احدی پیش از او داده نشده و به احدی بعد از او هم داده نخواهد شد. پس به نیکی سوگواری کن و بدان که پدرت به خدای متعال ملحق خواهد شد.

پیامبر فرمود: خدای متعال مرا از اهل بیتم انتخاب کرد و سپس علی و حسن و حسین و تو را انتخاب کرد؛ پس من، سرور فرزندان آدمم و علی سرور عرب است و تو سرور زنان عالم هستی و حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشتند و مهدی آل محمد(عج) از ذریه شما(علی و فاطمه) است، که خدای متعال به وسیله او ، زمین را پر از عدل خواهد کرد؛ همانطور که از ستم و جور پر شده باشد.

مرحوم خراز قمی به سند خود از ابوذر غفاری نقل کرده است: فاطمه وقتی چشمش به پدر افتاد گریه کنان پدر را در آغوش کشید و گریست. رسول خدا(ص) نیز با گریه او ، به گریه افتاد و فاطمه را در آغوش خود فشرد. سپس فرمود: ای فاطمه! تو اولین کسی از خاندانم هستی که- در حالیکه مورد ظلم و ستم واقع شده و حقت غصب گردیده است- به من می پیوندی، و بزودی بعد از من ، کینه نفاق و پژمرده شدن دین، آشکار خواهد شد و تو نخستین کسی هستی که بر سر حوض کوثر، بر من وارد خواهی شد.

...

یا پیامبر رحمت(ص) چه آمد بر سر آل رسول بعد از رحلت تو، و شهادت مظلومانه بهترین بانوی عالم و شهادت غریبانه امام حسن مجتبی(علیه السلام)

کمتر از سه ماه سخت ترین مصائب بر خاندانت وارد شد و علی خانه نشین شد و درب خانه دخترت به آتش کشیده شد. غریبانه فرزندش به شهادت رسید و با صورتی نیلی چون یاس کبود پرپر گشت.

بر این ماتم عظمی خون بگرییم و بر سر و سینه بزنیم و غم فراق بهترین بندگان خدا بر زمین را ناله زنیم. یا رسول خدا(ص) ما شیفتگان ولایت و پیروان راه حسین(ع) بر انتظار موعود، جان خویش قربانی قدومش خواهیم کرد و هر لحظه به عشق اهل بیت و امامت و ولایت صلواتی هدیه خواهیم کرد.

باشد که از مریدان و پیروان و محبان اهل بیت علیهم السلام باشیم و در راه حق قدم برداشته و نسل جوان کشورمان از شیعیان واقعی تربیت یابند و راه ولایت و امامت را با شور و عشق به شهادت و اطاعت از ولی فقیه تا زمان ظهور قطب عالم امکان مهدی موعود(عج)، طی نمایند.

یادداشتی از طاهره حاجیلو 

منبع: کتاب فرهنگ شهادت معصومین علیهم السلام به تالیف استاد محمد هادی یوسفی غروی

انتهای پیام/ح

دیدگاه شما

قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین
وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین