آخرین اخبار

17. آبان 1395 - 9:03   |   کد مطلب: 21918
مدیر کانون بانوان شهرستان فامنین، گفت: تعداد زیادی از نخبگان و تحصیل کرده های شهرستان فامنین به خاطر نداشتن شغل به شهرهای دیگر مهاجرت کرده و به شغل فلافل فروشی "نوید اهوازی " روی آورده اند.
فرار مغزهای شهرستان فامنین با فلافل نوید اهوازی

طاهره حاجیلو به نمایندگی از طرف مادرانی که نگران از آینده فرزندان خود هستند در یادداشتی نوشت: به دلیل بحران آب در منطقه، برای بسیاری از جوانان نگرانی از آینده و نداشتن امنیت شغلی ایجاد شده است.

اکثر جوانان که به خاطر کمبود امکانات و نبود دانشگاه های آموزش عالی در شهرستان، با هزینه های گزاف به شهرهای دیگر رفته و با تکمیل تحصیلات به شهر و دیار خود بازگشته اند، خبری از فرش قرمز و استقبال ندیدند و بخاطر نداشتن شغل مناسب، به سمت شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند.

در بین جوانان شاید بتوان گفت بیش از 50 نفر از بهترین و توانمند ترین جوانان برای کار در فلافل فروشی با برند "نوید اهوازی" فامنین را ترک کرده و برای کسب درآمد مهاجرت کرده اند.

نگرانی مادران از وجود نوید اهوازی ها که چون قارچ، به طور گسترده در سراسر کشور رشد می کند و غذایی کم مایه و آسیب زا، کم کم سبک زندگی را تغییر می دهد و از ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی باید بررسی شود.

به راستی در این بهبهه بی آبی و نبود مراکز اشتغال زای صنعتی، با چه امیدی می توان جوان را جذب کرد.

آیا مهاجرت نخبگان و افراد تأثیر گذار در منطقه باعث نگرانی بزرگان شهر و پدر و مادران آنان نیست؟

آیا تنها به صرف داشتن پول و کار، با هر قیمت می توان احساس رضایت داشت و از کار پر درآمد یک جوان در شهر غریب با هزار مشکل و آسیب اجتماعی شاد بود؟

چه کسی پاسخگوی آینده شهر و منطقه است و چرا باید همه فقط نظاره گر ماجرای پردرد بیکاری جوانان باشیم.

شهرک صنعتی که بیش از چندین سال است قرار بوده با ایجاد اشتغال، جوانان منطقه را جذب نماید و بحران بیکاری را کاهش دهد.

چرا اعتمادی برای سرمایه گذاری در کار صنعتی نمی شود و چرا این همه تأخیر در تکمیل پروژه شهرک صنعتی ایجاد شده است؟

وقتی قدم در مسیر خیابان بگذاری به جزء چند فروشگاه که از اول با کسب نام و اعتبار فروش خوبی دارند، اکثر کاسبان گله از سود کم و هزینه زیاد دارند.

جوانان نگران آینده هستند و این موضوع باعث ایجاد استرس و افسردگی در بین نسل آینده ساز منطقه و کشور شده است.

روی آوردن به تفریحات ناسالم و گذراندن وقت به علت بیکاری باعث افزایش رغبت به اعتیاد در بین جوانان خواهد شد.

تدبیری برای جذب جوان در کارهای عمرانی و ایجاد اشتغال داشته باشیم و نخبگان شهرستان جمع شوند و این معضل بزرگ مهاجرت جوانان را بررسی کنند و راه کاری را مطرح نمایند.

لااقل اگر نتیجه ای هم نداشته باشد، باز جوان با امید اینکه افرادی به فکر هستند و حتما به زودی تدبیری مناسب خواهند داشت به سمت مهاجرت و فرار از بیکاری نخواهند رفت.

انتهای پیام/ح

 

دیدگاه شما

وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین