آخرین اخبار

26. مهر 1395 - 7:52   |   کد مطلب: 21641
معرفی کتاب "ورزش از دیدگاه اسلام" در هفته تربیت بدنی؛
اثرات سودبخش پدیده ورزش و تحرک بدنی مفید، در سلامت روح و جسم
پدیده ورزش و اهمیت به تحرک بدنی، اثرات سود بخشی برای شخص دارد و از آنجایی که هر فرد زیر مجموعه ای از خانواده و جامعه می باشد بطور غیر مستقیم فواید اجتماعی نیز در بر خواهد داشت.
پدیده ورزش و تحرک بدنی مفید، اثرات سود بخشی برای خود شخص دارد

به گزارش آوای فامنین، همه روزه میلیون ها نفر در جهان به فعالیت های ورزشی، اعم از قهرمانی، آمادگی جسمانی و یا شرکت در با شگاه های ورزشی... می پردازند.

پدیده ورزش و تحرک بدنی مفید، اثرات سود بخشی برای خود شخص دارد و از آنجایی که هر فرد زیر مجموعه ای از خانواده و جامعه می باشد بطور غیر مستقیم فواید اجتماعی نیز در بر خواهد داشت.

با توجه به افزایش بیش از پیش علاقمندان در فعالیت های ورزشی و از طرفی به علت متنوع بودن رشته های گوناگون، مسئله عدم شناخت از ورزش و مسائل جانبی آن و نیز اهمیت ورزش بیش از گذشته جلوه گر می شود.

یک مسلمان چه در جوامع اسلامی و چه غیر اسلامی، می بایست شناختی از حلال و حرام دین اسلام داشته باشند. بخش ورزش های حرام در جوامع اسلامی مطرح می شود.

ورزش عبارت از حرکت های منظم و مکرر بدنی است که برای دستیابی به توانایی و ورزیدگی در راستای اهداف گوناگون که مهمترین آنها نشاط و سلامتی بدن است انجام می گیرد.

پس حرکات نامنظم و نسنجیده مثل بعضی از بازی ها و تفریحات، ورزش حساب نمی شود.

با مطالعه تاریخ دولت های گوناگون چون : آریایی ها، مادها، پارسیان و طاهریان و با نگاه به داستان های شگفت انگیز از تاریخ پهلوانان ایرانی درباره کشتی ایرانیان باستان و دلاوری های آنان ، باید گفت: ایرانیان نیز از دیر باز اهمیت زیادی به ورزش و فعالیت جسمی و سالم بودن می دادند.

در جهان ما ورزش تنها رسالت تربیت جسم را برعهده نمی گیرد ، بلکه برای دستیابی به بسیاری از اهداف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جامعه از عامل پرتحرک و پرجاذبه ورزش می شود .

تا جایی که با اعزام تیم های ورزشی به کشورهای دیگر، آرمان های فرهنگی خویش را به ملت های مختلف جهان عرضه میدارند.

ورزش های ساده:
این ورزش ها ،اسکلت و پایه و اساس ورزش را تشکیل می دهند و جزء ضروریات زندگی محسوب می شود.

بدن را در برابر بسیاری از سختی ها نیرومند می سازد و برای بسیار زیادی از بیماری ها درمان محسوب می شود.

اسلام به ورزش به دیده احترام می نگرد، زیرا در این دین الهی ، هر عملی که انسان را در راه رسیدن به کمال یاری نماید، ارزشمند خواهد بود.

اگر ما غرض از خلقت انسان را قرب به خداوند بدانیم، باید نقش و تاثیر ورزش را در رسیدن به این هدف عالی انسانی مورد توجه قرار دهیم.

آیا بدون داشتن بدنی سالم و نیرومند می توان عباداتی چون جهاد و روزه را به خوبی انجام داد؟

انسان سالم تکالیف الهی خود را بهتر و کامل تر انجام می دهد و این برای ارزشمندی ورزش کفایت می کند.

اگر بخواهیم نظر اسلام را در باره ورزش بدانیم ، کافی است به قرآن کریم و احادیث و سیره انبیا و امامان بنگریم .

اوج توان جسمی و قدرت ورزشکار باید به جایی برسد که عمل به ارزش های انسانی را برای خود تکلیف و سرمشق بداند و سرلوحه زندگی خود قرار دهد.

استفاده از قرص های انرژی زا:

عده ای از جوانان برای تسریع در پیشرفت قدرت و اندام خود به استفاده از بعضی قرص های انرژی زا و دوپینگ روی می آورند که علاوه بر ممنوعیت پزشکی و قانونی، اثرات زیان بار جسمی را به دنبال دارد.

مصرف چنین قرص هایی اگر پیامد های سویی چه از لحاظ جسمی و یا روحی بر بدن انسان داشته باشد. یا انسان را از انجام واجبات و فرایض دینی باز دارد، از دیدگاه اسلام جایز نیست.

منبع: برگرفته از کتاب "ورزش از دیدگاه اسلام" به تألیف حسن هاشمی نور بخش

 مطالب بسیار مفیدی در این کتاب نوشته شده است که مطالعه آن می تواند راهنمای موثری در امر سلامت جسم و روح ایجاد نماید و یک هدف مشخص را در نظر داشته باشیم و برای شکرانه نعمت بزرگ سلامتی مراقب خودمان باشیم.

انتهای پیام/ح

 

دیدگاه شما

وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین