آخرین اخبار

14. آبان 1396 - 13:35   |   کد مطلب: 25047
متولیان امرپاسخ گو باشند؛خروجی شورای فرهنگ عمومی استان چه بوده است؟!
فروتن:شورای فرهنگ عمومی استان پشتوانه سیاستگذاری و اجرایی ندارد
چهاردهم آبان ماه مصادف با تصویب آئین‌نامه شورای فرهنگ عمومی است که این روزبه نام فرهنگ عمومی مصوب شده است

به گزارش آوای فامنین،به نقل از نافع،فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج دارد والبته این حوزه، حوزه‌ای ازعقاید،‌ارزشها،جلوه‌های احساسی وهنجارهااست که فراترازگروهها واقشار خاص در کلیت جامعه مورد قبول است.

 

چهاردهم آبان ماه مصادف با  تصویب آئین‌نامه شورای فرهنگ عمومی است که این روزبه نام فرهنگ عمومی مصوب شده است ،به همین منظورخبرنگار نافع سعی کرد تا دراین مناسبت گفتگویی با یکی ازمسؤولین استان درخصوص ضرورت توجه به فرهنگ عمومی و نقش شورای فرهنگ عمومی استان در تقویت و اصلاح ساختارهای فرهنگی ترتیب دهد.

 

درهمین رابطه مجید فروتن درگفتگو با خبرنگارما با اشاره به اینکه فرهنگ عمومی به مجموعه کنش ها،رفتاروعملکرد مشترک دریک جامعه گفته می شود اظهار کرد: فصل مشترک وخاستگاه تعالی هر جامعه وافرادی که در آن زندگی می کنند در فرهنگ عمومی نهفته است که جامعه و افراد آن به واسطه این نوع فرهنگ به نقاط مشترکی در زمینه های رشد، دست می یابند.

 

وی تصریح کرد: با توجه به تعریف مذکور، فرهنگ عمومی دارای اهمیت بسیار بالایی در پیشبرد و تعالی جامعه و غنی کردن جوامع از ارزش های بشری استپس مستلزم است تا این مهم مورد توجه واقع شده و سرفصل خاص و ویژه ای به این مهم اختصاص داده شود.

 

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان همدان افزود: بر اساس اهمیت و اولویتی که این موضوع در سطح جامعه دارد و با توجه به گستردگی موضوعات و پارامترهایی که در این مقوله می گنجد شورای فرهنگی عمومی استان ها شکل گرفته و فعالیت هایی را در جهت تعمیق و تقویت فرهنگ عمومی جامعه بر مبنای اصول و قواعد زندگی ایرانی اسلامی در دستور کار دارد.

 

*شناسایی نقاط ضعف و قوت و اصلاح و تقویت، مهمترین رسالت شورای فرهنگ عمومی است

وی با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی استان ها دارای دو وظیفه مهم و اساسی هستند گفت: نخستین وظیفه، شناسایی شرایط، نقاط ضعف و قوت فرهنگ عمومی و دیگری اصلاح و تقویت این نوع فرهنگ است.

 

فروتن تشریح کرد: بر اساس ماهیت شورای مذکور، پژوهش ها، پالایش و ارزیابی متعددی از سطح فرهنگ جامعه انجام می شود تا وضعیت موجود را نمایان کرده و بر مبنای این داده ها بتوان ارتقای فرهنگ عمومی استان را رقم زد.

 

وی با اشاره به عضویت ۲۶ عضو حقیقی و حقوقی در شورای فرهنگ عمومی استان که ریاست آن با نماینده ولی فقیه و دبیری آن بر عهده اداره کل ارشاد استان است بیان کرد: طی سال جاری ۱۶ مصوبه استانی در این شورا صورت گرفته که این مصوبات بر محور اولویت هایی چون آسیب های اجتماعی، صیانت از بنیاد خانواده، منشور قرآنی، منشور فرهنگی، اقتصاد مقاومتی و گفتمان فرهنگی بوده است.

 

معاون فرهنگی و هنری اداره کل ارشاد استان در پاسخ به این سوال که خروجی عملکرد این شورا چگونه مورد ارزیابی قرار می گیرد عنوان کرد: شورای فرهنگ عمومی، شورایی سیاستگذار است و عمده فعالیت این شورا نیز بر محور سیاستگذاری، هماهنگی و ترویج فرهنگ عمومی متمرکز است ضمن اینکه به دلیل کثرت اعضاء نمی توان یک دستگاه را متولی خاص ارتقای فرهنگ و اجرای مصوبات شورا برشمرد.

 

وی ادامه داد: دبیرخانه این شورا که در اداره کل ارشاد استان همدان مستقر است مصوبات این شورا را به دستگاه هاابلاغ کرده وهردستگاه بر اساس حیطه وظایف خود در اجرای مصوبات ورود می کند و در این راستا اداره ارشاد بر اجرای مصوبات نیز نظارت دارد.

 

از هم گسیختگی"ساختار" مهمترین آسیب شورای فرهنگی عمومی است

فروتن مهمترین آسیب شورای فرهنگی عمومی را در حال حاضر، "ساختارشورا"  برشمرد و افزود: قوانین و مأموریت ها از دیگر مشکلات شورای فرهنگ عمومی استان ها به شمار می روند که باید در شورای فرهنگ عمومی کشور اصلاح و بروز رسانی شوند.

 

وی متذکر شد: علاوه بر اصلاح و بروزرسانی قوانین و شرایط موجود در شورای فرهنگ عمومی، تولید محتوا موضوع مهم دیگری است که باید در شورای فرهنگ عمومی مدنظر قرار گیرد و مهمتر از همه پشتوانه سیاستگذاری واجرایی در این شورا ایجاد شود تا مصوبات و خروجی آن محسوس و قابل لمس در سطح جامعه باشد.

 

علی ایّ حال به نظر می رسد شورای فرهنگ عمومی استان  به غیر ازمصوبات گاه و بی گاه، خروجی مهم و مؤثری نداشته چراکه بنا به قول معاون فرهنگی ادراه کل فرهنگ و اشاد استاناین شورا نه پشتوانه سیاستگذاری وپشتوانه اجرایی دارد.

 

همچنین به نظرمی رسد درشورای فرهنگ عمومی استان،ظرفیت های دینی،مذهبی ونخبگان نادیده گرفته شده وتنها به ارائه گزارش عملکردی از سوی دستگاههای زیرمجموعه بسنده شده است!

 

 با این اوصاف آیا می توان انتظار داشت با عملکرد مذکور،تقویت وارتقاء فرهنگ عمومی جامعه را در مقابل هجمه های فرهنگی امروزشاهد باشیم؟

 

به راستی متولیان امر پاسخ دهند؛ خروجی چندین ساله شورای فرهنگ عمومی استان چه بوده است؟!  

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین