آخرین اخبار

25. تير 1396 - 13:55   |   کد مطلب: 24565
مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان گفت: امسال زائران همدانی به همراه زائران آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان و کرمانشاه برای حضور در مراسم اربعین از مرز خسروی عبور می‌کنند.

به گزارش آوای فامنین، مهرداد نادری‌فر ظهر امروز در جلسه ستاد اربعین استان همدان اظهار داشت: اولین جلسه ستاد اربعین سال 96 در اسفندماه سال گذشته تشکیل شده که نتایج آن امروز گزارش می‌شود.

 وی  افزود: در سال گذشته علاوه بر موکب‌هایی که به صورت خودجوش در سطح استان برپاشده بود، 28 موکب در استان همدان راه‌اندازی شد که 18 موکب از نوع تیپ یک و 11 موکب نیز از نوع تیپ 2 بودند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان با اشاره به حضور گسترده اقشار مختلف مردم در پذیرایی از زائران اربعین حسینی گفت: استان همدان علاوه بر داخل کشور در عراق نیز 8 موکب برپا کرد که 7 موکب در کربلا و 1 موکب در نجف راه اندازی شده بود.

 وی با تاکید براینکه بیشترین اقدامات ما در سال گذشته بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب متمرکز بود تصریح کرد: سال گذشته موضوع پذیرایی و اسکان زائران حسینی به صورت کاملا خودجوش توسط مردم انجام شد و هیچ‌گونه اعتبارات دولتی برای این کار هزینه نشد.

نادری‌فر گفت: در مراسم اربعین سال گذشته 2 میلیون و 400 هزار نفر از استان همدان تردد کردند که امر نشان می‌دهد استان همدان از جمله راه‌های اصلی و مهم برای تردد زائران اربعین حسینی به شمار می‌آید.

وی تاکید کرد: علاوه بر استفاده چند هزار نفری زائران از ناوگان حمل و نقل عمومی همدان، در بخش بهداشت و درمان نیز اکیپ‌هایی از دانشگاه علوم پزشکی همدان در مرز مهران و شهر کربلا مستقر بوده و به زوار خدماتی را ارائه می‌دادند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان با بیان اینکه سال گذشته در کربلای معلی روزانه 27 هزار نفر اطعام شده و 100 هزار پرس غذا توزیع می‌شد افزود: موکب‌های همدانی در کشور عراق روزانه 12 هزار نفر را اسکان داده و 440 خادم نیز مسئولیت خدمت‌رسانی به زوار را برعهده داشتند.

 وی تاکید کرد: در استان همدان علاوه بر صدور ویزا برای 23 هزار نفر از زائران همدانی، 3 هزار و 800 زائر خارجی نیز پذیرایی و اسکان داده شدند.

نادری‌فر با تشریح ساختار ستاد اربعین سال 96 و تشکیل کمیته های 10 گانه در استان اظهار داشت: تامین نظم و امنیت، رعایت سنت‌ها و ارزش‌های دولت ایران و عراق، مردم‌محوری، تسهیل‌گری، هماهنگی، تقویت، انسجام و یکپارچگی پیروان مکتب تشیع، تقریب مذاهب اسلامی، رعایت حداکثری آداب اربعین از جمله اهداف این ساختار است.

 وی ابراز کرد: رعایت جایگاه و منزلت مرجعیت عراق، رعایت جایگاه میزبانی مردم عراق، رعایت قوانین و مقررات عراق، توسعه مشارکت‌های مادی و معنوی مردمی، سازماندهی گروه‌های مردمی و داوطلبان، ایجاد زیرساخت‌های ماندگار و کاهش هزینه‌های غیرضروری از دیگر اولویت‌های مراسم اربعین حسینی در سال 96 به شمار می‌آیند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان توضیح داد: امسال چهار مرز مهران، خسروی، شلمچه و چزابه برای تردد زائران در نظر گرفته شده است. مرز خسروی پس از گذشت چند سال برای اولین بار بازگشایی شده و زائران همدانی به همراه زائران آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان کردستان و کرمانشاه می‌توانند از آن برای حضور در مراسم اربعین استفاده کنند.

نادری‌فر تشریح کرد: امسال استان همدان مسئولیت پذیرایی و اسکان از 5 هزار زائر اربعین حسینی را در مرز خسروی بر عهده داشته و در کربلای معلی و نجف اشرف نیز روزانه پذیرای12 هزار نفر است.

وی تصریح کرد: فرمانداران فضایی را ایجاد کنند تا در اربعین امسال از تمامی ظرفیت‌های مردمی در سطح استان استفاده شده و انتظارات مردم در این فضا نیز تامین شود.

 انتهای پیام/

دیدگاه شما

وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین