آخرین اخبار

15. تير 1396 - 7:41   |   کد مطلب: 24464
در حالیکه با آغاز فصل تابستان کوهستان و دشت‌های همدان به پیست موتور کراس و ماشین‌های آفرود تبدیل شده است هیچگونه برخوردی با آنها از سوی مراجع قانونی صورت نمی‌گیرد.

به گزارش آوای فامنین،به نقل از تسنیم، با آغاز فصل تابستان ، آب شدن برف‌ و خشک شدن مسیرهای کوهستانی و جاده‌های عشایری، کوهستان و دشت‌های همدان به پیست موتور کراس و خودروهای آفرود تبدیل می‌شود و این در حالی است که کوهستان و دشت‌های استان همدان یک محیط زیست زنده و پایدار به شمار می‌آیند.

خودروهای آفرود و موتورهای کراس با حضور در این مناطق علاوه بر مزاحمت‌ها و خطراتی که برای کوه پیمایان، گردشگران و علاقمندان به طبیعت دارند‌ محیط زیست و طبیعت منطقه را در زیر چرخ‌ها و دود اگزوزهایشان ‌به نابودی می‌کشانند، اما با این وجود هر ساله این اتفاق بدون آنکه با برخورد یا مجازاتی از سوی مراجع قانونی در پی داشته باشد تکرار می‌شود.

صدمات جبران ناپذیر موتور کراس و خودروی آفرود به محیط زیست

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان در گفتگو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان اینکه هر ساله با شروع فصل تابستان موتورهای کراس و خودروهای آفرود در کوهستان همدان جولان می‌دهند اظهار داشت: صدمات و لطماتی که موتورسواران و رانندگان آفرود به طبیعت و محیط زیست منطقه می‌زنند جبران ناپذیر است.

علیرضا گوهری افزود: حضور موتور کراس و خودروی آفرود در کوهستان سبب از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه می‌شود و این در حالی است که ما به کوهنوردان خود آموزش داده‌ایم برای جلوگیری از آسیب به پوشش گیاهی کوهستان پاکوب جدید ایجاد نکنند.

وی افزود: علاوه بر آلودگی صوتی، دودی که از اگزوز این وسایل موتوری خارج می‌شود هوای سالم کوهستان را ناپاک می‌کند و سرریز روغن و یا سوخت خودروها و موتورها نیز در مسیرهای سخت با مرگ گونه‌های گیاهی، جانوری و آلودگی آب‌های جاری همراه است.

ایجاد مزحمت و خطر برای گردشگران و کوهنوردان

گوهری با اشاره به این که حضور موتورهای کراس و اتومبیل‌های آفرود در دل طبیعت و کوهستان علاوه بر محیط زیست برای کوه پیمایان و گردشگران نیز ایجاد خطر می‌کند گفت: افرادی که در مسیر تردد این وسایل نقلیه قرار می‌گیرند از برخورد با آنها و یا خطر پرتاب سنگ از زیر لاستیک این وسایل نقلیه در امان نیستند.

وی خاطرنشان کرد: در این سال‌ها حتی شاهد گزارش‌هایی از مصرف دخانیات و همچنین رفتارهای خلاف عفت عمومی از سوی برخی موتورسواران و اتومبیل‌رانان در اطراف پناهگاه‌ها بودیم که اعتراض کوهنوردان و گردشگران را به همراه داشته است.

کمک ناخواسته اداره امور عشایری به متخلفان

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان با اشاره به این که اداره امور عشایر استان هم ناخواسته به افزایش حضور موتورسواران و آفرودسواران به کوهستان الوند کمک کرده است عنوان کرد: این اداره با کشیدن جاده در کوهستان حضور موتور و خودرو را در این مناطق تسهیل کرده است و حتی با وجود چنین جاده‌هایی مردم برای رفتن به کوه ترغیب می‌شوند که از موتور یا خودرو استفاده کنند.

علیرضا گوهری ادامه داد: ارتفاعات استان با چنین جاده‌هایی سهل الوصول شده است و ضرورت دارد برای آن چاره اندیشی شود.

وی با اشاره  به این که برخورد قانونی با این افراد از توان هیئت خارج است تصریح کرد: ارگان‌ها و اداراتی مانند محیط زیست، منابع طبیعی و نیروی انتظامی باید با ابزارهای قانونی خود از ورود موتور و اتومبیل به حریم کوهستان جلوگیری کنند.

گوهری تاکید کرد: اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نیز در این رابطه بسیار مهم است. همچنین هیئت اتومبیلرانی و موتورسواری نیز باید با تشکیل یک کمیته متشکل از نماینده هیئت و ارگان‌های ذیربط در ساماندهی موتورسواران کراس و اتومبیلرانان آفرود اقدام کند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین