آخرین اخبار

31. فروردين 1396 - 9:47   |   کد مطلب: 23875
حمام قدیمی فامنین یکی از آثار تاریخی در داخل شهر می باشد و با توجه به نوع معماری شباهت زیادی با دوران قاجاریه دارد.
حمام قدیمی اثری تاریخی در فامنین

به گزارش آوای فامنین، حمام تاريخي فامنين يکي از مهمترين آثار تاريخي شهرستان فامنين مي باشد که در داخل شهر و درمحلات  قسمت جنوبي شهر فامنين و در مجاورت مسجد جامع قرار گرفته است

 

بنا از لحاظ پلان مستطيل شکل مي باشد و نوع معماري و طاق و قوس هاي بکار رفته در بنا شباهت زيادي به آثار دوران قاجاريه دارد وجزء بناهاي تحت حفاظت سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري مي باشد.                                                                             

 

مشخصات بنا:

 حمام قديمي فامنين با مساحتي حدود 380 متر مربع با پلان مستطيل شکل داراي درب و راهروي ورودي در ضلع شرقي بنا وحمام سرد يا رختکن و هشتي ما بين حمام سرد و حمام گرم  و نيزحمام گرم و در ضلع شمالي حمام گرم دو خزينه آب گرم و سرد و خلوت خانه مي باشد.

 

پايه ها و طاق ها آجري بوده و توسط طاق و تويزه هايي به صورت طاق چشمه به هم متصل گرديده و در جبهه غربي بنا حمام نوسازي قرار گرفته، که احتمالا"در چند دهه گذشته بر روي قسمتي از حمام قديمي زنانه ساخته شده است.

 

با توجه به نوع معماري و مصالح و تزئينات آجري و طاق و قوس، شباهت زيادي با آثار دوران قاجاريه دارد.

 

بناي مذکور در ساله اي 1390 و 1391 توسط سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي وگردشگري مورد مرمت استحفاظي و استحکامي قرار گرفته از جمله مرمت ها مي توان به مرمت فضاي داخلي، مرمت بدنه هاي آجري و همچنين مرمت بدنه هاي خارجي و بام سازي  در بنا را نام برد.   

منبع: سایت فرمانداری

 

انتهای پیام/ح

دیدگاه شما

فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین
وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی