آخرین اخبار

19. اسفند 1395 - 0:59   |   کد مطلب: 23549
مسئول دفتر قم مرکز کربلاءللدراسات و البحوث (مرکز پژوهش‌های کربلا)، وابسته به آستان مقدس امام حسین (ع) گفت: موسوعة الزیارة الأربعین در مرکز کربلاءللدراسات و البحوث در عتبه امام حسین علیه‌السلام در حال تدوین است.
 فعالیت های مرکز کربلاء للدراسات و البحوث در قم مقدسه/موسوعة الزیارة الأربعین در حال تدوین است

عمار الکرباسی، مسئول دفتر قم مرکز کربلاءللدراسات و البحوث (مرکز پژوهش‌های کربلا)، وابسته به آستان مقدس امام حسین (ع)در گفتگو با خبرنگار آوای فامنین اظهار کرد: مرکز کربلا در عتبه امام حسین علیه السلام یک مرکز پژوهشی و تحقیقاتی هست. این مرکز پژوهشی از سال 2013 میلادی در شهر مقدس کربلا تأسیس شده و تا کنون بیش از 90 عنوان کتاب تألیف و به زیور چاپ در آورده است. اغلب آثار منتشر شده در حوزه ی علوم اسلامی و تراث اسلامی می‌باشد.

 

وی افزود: مرکز پژوهش‌های کربلا هم‌ اکنون دو مجله فعال و در حال انتشار دارد، مجله علمی پژوهشی " السبط " با موضوع بررسی ابعاد تاریخی، اجتماعی و فرهنگی کربلا و نیز مجله " الشباب" که مجله‌ای علمی تخصصی بوده و مباحث آن برای جوانان و نوجوانان است و مسائل و مشکلات این گروه اجتماعی را بررسی می کند.

 

استاد کرباسی ادامه داد: مرکز کربلا دو موسوعه در دست تدوین و تألیف دارد؛ "الموسوعة الحضاریة لمدینة کربلا" که کار تدوین و تألیف آن به پایان رسیده و در 20 جلد آماده چاپ و نشر می‌باشد. در این موسوعه تمامی ابعاد و جوانب کربلا، به لحاظ تاریخی، جغرافیایی و اجتماعی مورد بحث قرار گرفته است و"موسوعةالزیارةالأربعین"نیز مراحل مقدماتی آن انجام شده و در حال تدوین است.

 

وی افزود: دفتر قم مرکز کربلاءللدراسات و البحوث امور مربوط به تعاملات مرکز با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی جمهوری اسلامی ایران را پی‌گیری می‌کند و همچنین زمینه فعالیت را برای مؤلفین و محققان ایرانی که علاقمند به تحقیق و پژوهش در محورها و موضوعات مورد نظر مرکز کربلا است را فراهم می‌کند.

 

الکرباسی با اشاره به فعالیت‌های مرکز کربلاء، خاطر نشان کرد: در حال حاضر در مرکز کربلاء در عراق 20 استاد دانشگاه در قالب محقق و مستشار فعالیت دارند.

 

وی ادامه داد: بورسیه کردن دانشجویان عراقی و اعزام آنان به ایران از دیگر فعالیت‌های مرکز است و هم اکنون تعدادی از دانشجویان عراقی از طرف مرکز در تهران به تحصیل مشغول هستند. 

 

وی در پاسخ به سؤالی درباره گسترش فعالیت‌های مرکز کربلا عنوان کرد: هماهنگی‌های لازم با دانشجویان عراقی، در دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه‌های ایران و خصوصا دانشجویان عراقی رشته‌ی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در تهران صورت گرفته است و در دفتر قم پیگیری‌های لازم انجام می‌شود و اگر موقعیت مناسبی ایجاد شود و شرایط فراهم باشد در شهرهای دیگر نیز نمایندگی خواهیم داشت و فعالیت خود را گسترش می دهیم.

 

انتهای پیام/ح

 

 

 

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

وضع هوای فامنین
عکس ماهواره ای شهرستان فامنین
قیمت روز طلا، سکه و ارز در بازار
پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی
فرمانداری فامنین
شهرداری فامنین